Як боротися зі спрагою в умовах автономного існування.

 

У надзвичайній ситуації, в умовах автономного існування, найважче долати спрагу. Без води людина може прожити до двох діб, адже наш організм на дві третини  складається з води. Зневоднення організму всього на кілька відсотків веде до порушення його життєдіяльності, а на понад 10% викликає глибокі порушення, які можуть привести до загибелі людини.

 

Ознаки, що вказують на нестачу води в організмі людини:

При нестачі 1-5% води – спрага, погане самопочуття, уповільнення рухів, сонливість, підвищення температури, нудота, розлад шлунка.

При нестачі 6-10% води – задишка, головний біль, поколювання в ногах і руках, відсутність слиновиділення, втрата здатності рухатися і порушення логіки мови.

При нестачі 11-20% води – марення, спазми м’язів, сплутаність мови, погіршення слуху та зору.

Саме тому, не чекайте, коли скінчиться вода, а одразу почніть пошук для поповнення її запасів. Пам’ятайте, що краще за все пити воду невеликими порціями через короткі проміжки часу. Іноді, щоб не використовувати воду із аварійного запасу, фляги, достатньо буде прополоскати рот прохолодною водою, посмоктати льодяник. При відсутності льодяника – фруктову кісточку, чистий камінець. Це викличе рефлекторне виділення слини і на певний час знизить спрагу.

Джерела води:

1.                Велика кількість відкритих водойм, сніжний покрив, дощова вода – всі вони дозволяють своєчасно забезпечувати потреби організму у воді, створювати необхідні запаси води для пиття і приготування їжі.

2.                Джерела підземної води.

Для того, щоб знайти підземні запаси води, звертайте увагу на природні покажчики: прокладені тваринами стежки, вологий грунт низин, зазвичай ведуть до води.

3.                Вода з рослин.

Іноді, навіть у лісі, знайти природні джерела води досить важко. Тоді ви можете скористатися водою з рослин. Для цього слід на зелену гілку натягнути поліетиленовий пакет і туго зав’язати його, у ньому з’являться краплі води.

 

                                                

 

Це пояснюється тим, що волога, яка випаровується листям, конденсується в пакеті і за добу в такий спосіб можна отримати до літра питної води. Також ви можете використати для пиття чистий, свіжий сік багатьох рослин, який легко доступний.

4.                Джерела води в умовах посушливого клімату.

Запаси води, навіть в умовах пустелі, можна поповнювати за допомогою найпростішого сонячного дистилятора. Основними складовими такого дистилятора є пластикова плівка і бляшанка. У піску потрібно викопати яму діаметром близько 60-80 см і глибиною 40 см. На дно ями поставити бляшанку і покласти у яму гілки верблюжої колючки, інші свіжі рослини, які можна знайти поряд. Зверху яму накрити пластиковою плівкою так, щоб вона провисала. На середину плівки покласти камінь або насипати пісок для того, щоб утворилася воронка з вершиною до бляшанки. За добу, за допомогою такого дистилятора, можна отримати до літра питної води.

                                                 

За умови обмежених запасів води у спекотному кліматі важливо знизити потовиділення, під час якого людина втрачає значну кількість води і солей. Цього можна досягти, захистивши себе від прямої сонячної радіації за допомогою найпростішого сонцезахисного тенту, обмеживши фізичне навантаження в жаркий час доби, зволожуючи одяг і т.д.

При вживанні води з різних джерел ніякому разі не забувайте про правила особистої безпеки. Воду з джерел, струмків, гірських і лісових річок можна пити сирою. Перед вживанням води для пиття зі стоячих водойм потрібно її знезаразити. Існують такі основні методи знезараження води: фізичний, хімічний, природній.

До фізичного способу знезараження води можна віднести фільтрацію і кип’ятіння. Простого кип’ятіння протягом 10-15 хвилин буде достатньо, щоб вбити всі шкідливі мікроби. Якщо є ймовірність, що спочатку вода була сильно забруднена, то спочатку потрібно її механічно очистити. Для цього можна зробити найпростіший фільтр з кількох шарів бинта і бляшанки, у денці якої пробити кілька отворів. Щоб позбутися твердих домішок, слід процідити воду через тканину або через тканину із шаром піску.

  Найпростіший фільтр      

 

   Вода до фільтрації             

 

     Вода після фільтрації               

Після цього прокип’ятити півгодини і дати відстоятись. Потім воду перелити у чисту ємність, а осад виплеснути.

Для досягнення більшого ефекту, при кип’ятінні у воду можна додати рослини, які є природними антисептиками і визнані офіційною медициною: гілки ялини, сосни, кедра, ялівцю, ялиці, кору верби, дуба, волоського горіха, з трав − деревій, звіробій, саксаул і верблюжу колючку, ромашку, чистотіл, малину, брусницю, звіробій та інші. Варто звернути увагу на чистотіл, жовто-оранжевий сік якого містить йод і здатний вбивати всі відомі патогенні мікроби. Загальна для всіх рослин доза: 100-200 грам на відро води. Більша кількість воду не зіпсує, але може з’явитися гіркуватий присмак. Не забувайте дати воді відстоятися не менше години і не використовуйте осад.

Деякі гриби, так само як і рослини, можуть володіти антисептичними властивостями, наприклад, чага (гриб у вигляді наросту темно-коричневого кольору на березі), молодий дощовик (поки його тіло щільне).

Крім рослин для знезараження води використовують інші природні речовини: найпоширеніші це срібло і кремній. Після очищення від механічних домішок, для того, щоб вода стала придатною для пиття, потрібно помістити кремній або срібло (будь-які срібні прикраси) у воду і витримати не менше доби. Для підтримки ефекту, срібло і кремній виймати з води не треба.

Для знезараження води хімічним способом можна використовувати таблетовані хімічні препарати, найпоширеніші з них: аквасепт, клорсепт, Акватабс, пантоцид. Одна таблетка здатна зробити придатною до вживання до 1 літра води. Після її розчинення необхідно почекати 15-20 хвилин до повного завершення хімічної реакції. При сильному забрудненні дозу подвоюють. Якість таблеток визначається за кількісним вмістом активного хлору, 1мг - погано, 3-4 мг - добре.

При відсутності таблеток, можна застосовувати перманганат калію («марганцівка») із розрахунку 1-2 гранули на літр води. Показником може служити колір води (одержаного розчину), він повинен бути слабо рожевим. Так само можна використовувати йод. Його досить додати 3-4 краплі на 1 літр води, перемішати і дати відстоятись. Вважається, що марганцівка і йод найефективніші засоби для знезараження води у малих обсягах.

В умовах автономного існування забезпечення водою стає проблемою першорядної важливості. Пошук води важкий, але не настільки безнадійний, як це може здатися на перший погляд. Запасіться терпінням, і ні в якому разі не втрачайте надії на порятунок!

Бережіть своє здоров’я та життя!

 

Матеріал підготовлено методистом

центрального методичного кабінету

НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва  Ільченко Н.В.

 

 

 

 

 

 

 

При написанні статті були частково використані матеріали сайту http://survival.com.ua/