Сезонні застереження: ще раз про ГРЗ, ГРВІ та грип.

Щорічно, в осінньо-зимовий період, кожен з нас, за рідким виключенням, хворіє на респіраторні захворювання. Науці відомо вже понад 300 різновидів збудників респіраторних інфекцій.

 

ГРЗ, ГРВІ та грип — ось, що ми чуємо, коли лікарі кажуть про звичну для нас застуду. Спробуємо розібратись, що собою являє кожне зі згаданих захворювань. У чому подібність, а в чому принципова відмінність, і як правильно лікуватись?

Отже, ГРЗ (гостре респіраторне захворювання) — це інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається вірусами, бактеріями та іншими інфекційними агентами. Передається ГРЗ повітряно-крапельним і (або) контактно-побутовим способом. У разі, коли у хворого присутня бактеріальна інфекція, при лікуванні часто потрібні антибіотики.

ГРВІ (гостре респіраторне вірусне захворювання) — це різновид ГРЗ, проте це група респіраторних захворювань, які викликаються тільки різними вірусами (віруси грипу, парагрипу, риновіруси, аденовіруси і реовіруси).

Грип є одним з різновидів ГРВІ (гострих респіраторних вірусних захворювань), який викликається безпосередньо вірусом грипу. Збудником захворювання на грип найчастіше є віруси А, В, С. Але потрібно пам’ятати, що віруси грипу дуже мінливі. На сьогодні їх нараховується більше 200. Тому не варто всі ГРЗ і ГРВІ плутати з грипом.

Як правило, лікарі ставлять діагноз грип, коли на підставі зданих аналізів це підтверджує лабораторний висновок. На підставі ж первинного огляду та опитування, зазвичай, лікар не може бути впевнений, що збудник захворювання — саме вірус грипу (їх теж буває кілька видів). Найчастіше лікар ставить більш загальний діагноз – ГРВІ, якщо ж припускає, що крім вірусної інфекції присутня ще й бактеріальна, діагноз в цьому випадку звучить як ГРЗ.

Грип зазвичай відрізняється у своїй симптоматиці різким підвищенням температури, часто вище 38 С, м’язовими болями, однак практично відсутні такі симптоми, як нежить, першіння в горлі, переноситься він важко, а також небезпечний ускладненнями.

Як же правильно боротися з цією хворобою?

Насамперед пам’ятайте, що не грип страшний, а неувага до захворювання на нього.

Якщо вчасно викликати лікаря і суворо дотримуватись призначеного ним режиму лікування, то одужання гарантоване переважній більшості без ускладнень. Не слід вдаватись досамолікування. Краще до прибуття лікаря якомого більше пити гарячого чаю, бажано з лимоном, калиною, малиною, чорною смородиною. При відсутності алергії – прийняти вітамін С (не менше 300 мг). Якщо у вас піднялася температура, то не поспішайте її збивати! Підвищуючи температуру, організм мобілізує специфічні білкові комплекси (інтерферони) на боротьбу з вірусом. Тому температуру до 38 градусів лікарі не рекомендують збивати. Так ви тільки ослабите свій організм.

Для профілактики гострих респіраторних інфекцій кожен повинен дотримуватися простих, але таких необхідних правил:

- у період епідемій уникайте відвідування місць масового перебування людей;

- одягайтесь по погоді: одяг повинен бути не тільки теплим, але і сухим, особливо важливо тримати в теплі ноги;

- перед виходом із дому змазуйте слизову оболонку носа оксоліновою маззю (якщо немає алергії). А після повернення промийте носові ходи водою, а потім знову змажте маззю;

- регулярно вживайте вітамін С;

- дотримуйтесь нормального режиму роботи і відпочинку. Уникайте нервових та фізичних стресів;

- не забувайте про такі звичні укріплюючи процедури, як фізичні вправи та загартовування;

- на вулиці (вдома) при чханні та кашлянні прикривайте ніс та рот носовою хустинкою;

- провітрюйте частіше приміщення, в якому знаходитесь;

- не забувайте обов’язково мити руки після приходу з вулиці.

Що робити якщо в сім’ї хтось захворів на грип:

- обов’язково викличте хворому лікаря і виконуйте всі його поради.

- при можливості покладіть хворого в окремій кімнаті;

- виділіть йому окремий посуд і рушник;

- двічі-тричі на день провітрюйте приміщення, в якому знаходиться хворий протягом 10 хвилин;

- щодня витирайте вогкою ганчіркою пил у квартирі та мийте підлогу;

- усією родиною пийте багато соків, вітамінних чаїв та їжте овочі й фрукти;

- не забувайте про народні засоби захисту: свіжу цибулю і часник, адже в них багато речовин, які вбивають мікроби і віруси.

 

 

Матеріал підготовлено методистом

центрального методичного кабінету

НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Ільченко Н.В.