Пожежа в автомобілі: ваші дії…

Пожежні запевняють що легковий автомобіль може повністю згоріти всього за 3-4 хвилини.

За статистикою можливими причинами пожежі в автомобілі є:

1.                Несправна електропроводка, внаслідок чого сталося коротке замикання (КЗ).

2.                Паління в салоні.

3.                Витік в системі подачі пального.

4.                Пролив і займання пального.

5.                Недбалість при перевезенні легкозаймистих вантажів.

6.                Самозаймання промасленого ганчір’я.

7.                Удар блискавки чи падіння на автомобіль високовольтного проводу.

8.                ДТП (за статистикою лише 1 випадок із ста).

9.                Недотримання правил пожежної безпеки.

10.            Інші причини.

Завжди тримайте в машині:

1. Вогнегасник.

Краще купити 2-5-літровий вуглекислотний або порошковий вогнегасник − у небезпечній ситуації ви не пошкодуєте про цю купівлю.

2. Облаштування для зняття клеми акумулятора.

Подивіться, чим можна швидко зняти клему, щоб припинити дію струму. При короткому замиканні часто навіть виключення запалення не вирішує проблему знеструмлення.

3. Щільні бавовняні рукавички − вони убережуть від опіків. Синтетику не беріть − розплавиться прямо на руках. Пункти 2 і 3 примотайте скотчем до пункту 1 і покладіть у легкодоступне місце. Вивчіть інструкцію по використанню вогнегасника і термін його перезарядки − усе це написано на корпусі. Перше запам’ятайте, друге запишіть червоною ручкою, наприклад, в автодокументах. Якщо вогнегасник не перезаряджати і не перевіряти час від часу, ніхто не дасть гарантії, що він спрацює у небезпечній ситуації.

Перші ознаки загоряння:

1.     Характерний запах диму або горілої гуми.

2.     Наявність диму.

3.     Недвозначні спроби водіїв зустрічного чи попутного транспорту привернути Вашу увагу.

Як уже говорилося, автомобіль згоряє повністю за лічені хвилини. Тому у випадку пожежі немає часу чекати на приїзд пожежних (хоча їх викликати необхідно). Починайте діяти самостійно. Лише так Ви зможете зберегти свій автомобіль частково неушкодженим.

Якщо ви вирішили ліквідувати пожежу в автомобілі своїми силами (власноруч), запам’ятайте:

1.                 Збільшуючи швидкість автомобіля, загасити вогонь не вийде! Необхідно відразу ж з’їхати на узбіччя, зупиняючись якнайдалі від людей, будівель, транспорту.

2.                 Зупиніть авто, поставивши машину на ручне гальмо.

3.                 Слід відразу висадити всіх пасажирів, забрати документи та інші цінні речі. Лише тепер можна візуально виявити можливе місце пожежі і оцінити інтенсивність та небезпеку полум’я.

4.                 Вогонь в автомобілі майже завжди зароджується під капотом мотора через розрив трубопроводу, що подає бензин, або в результаті запалення в карбюраторі або газовому балоні. Перше, що необхідно зробити, − це роз’єднати контакти, витягши ключ із замка запалювання. Якщо машина працює на газі, закрити два крани, розташовані в багажнику.

5.                 Відкрийте капот важелем з салону, але не піднімайте його, якщо побачите полум’я або густий дим − так ви спровокуєте приплив кисню та можливий викид полум’я. Діставайте вогнегасник, надівайте бавовняні рукавички, приготуйте інструмент для зняття клем. На місце загоряння спрямуйте струмінь газу (піни) вогнегасника, маневруючи ним по всій площині поширення полум’я. Гасити фронт вогню також можна, наступаючи на нього, крок за кроком відвойовуючи в полум’я простір. Пам’ятайте, піднімаючи капот необхідно бути особливо обережним: руки мають бути захищені рукавичками (ганчіркою), голову відхиліть назад.

6.                 Для гасіння пожежі можна використовувати інші підручні засоби (пісок, сніг, воду, брезент, куртки або ковдри).

7.                 Збивши полум’я, відкрийте капот повністю. Загасіть полум’я остаточно. Зніміть клему для відвертання повторного займання.

8.                 Якщо причиною загоряння в автомобілі є пролив пального, необхідно в першу чергу гасити пальне, а потім машину.

9.                 Не забувайте і про власну безпеку. Адже Ваші руки чи одяг можуть бути в бензині.

10.            Пожежа в районі бензобака є найнебезпечнішим варіантом. Тому відразу ж відбігайте подалі від автомобіля. В такий момент найважливіше вберегти себе і пасажирів від можливого вибуху.

В будь якому випадку, слід пам’ятати, що найважливіше − це людське життя. А людина в палаючому автомобілі може знаходитися не більше півтори хвилин.

Пам’ятайте − Ваше життя, здоров’я та цілісність Вашого залізного коня багато в чому залежить від Вас. Дотримання правил пожежної безпеки, регулярний техогляд та належна підготовка до екстрених ситуацій допоможе Вам діяти швидко та впевнено.

 

 

Матеріал підготовлено методистом

НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва

Ільченко Н.В.