Пам’ятка. Батарейка – загроза для здоров’я людини та екосистеми

Кожен із нас користувався у своєму житті батарейками. Пульти, годинник, іграшки, телефони, маса інших речей – в будинку завжди є щось, що працює на батарейках. А вони мають властивість виробляти свій ресурс. Однак, чи всі знають, що робити з відпрацьованими батарейками?

 Взагалі батарейки – це хімічні пристрої, елементи яких вступають в реакцію, даючи на виході електрику, якою ми й користуємося. Елементи ці в основному токсичні та небезпечні:

– свинець (накопичується в організмі, вражаючи нирки, нервову систему, кісткові тканини);

– кадмій (шкодить легеням і ниркам);

– ртуть (вражає мозок і нервову систему);

– нікель і цинк (можуть викликати дерматит);

– луг (пропалює слизові оболонки і шкіру) та інші.

Частка батарейок у побутовому смітті не перевищує і 0,05%, а ось частка токсичних речовин від батарейок сягає аж 50%.

На сміттєзвалищі металеве покриття батарейок швидко руйнується і важкі метали потрапляють в ґрунт, звідки просочуються в ґрунтові води. З ґрунтових вод важкі метали потрапляють до рік, озер або артезіанських вод, які живлять водосховища. Внаслідок цього викинуті батарейки повертаються до нас у складі питної води та їжі.

Одна пальчикова батарейка, викинута у відро для сміття, забруднює токсичними речовинами 400 л води, близько 20 квадратних метрів площі. У лісовій зоні – це територія проживання двох дерев, двох кротів, одного їжачка і декількох тисяч дощових черв’яків.  

Як повідомляла газета «Екобезпека», сьогодні в користуванні українців близько мільярда батарейок, що містять близько 9 ТОНН РТУТІ. Щорічно підлягає утилізації не менше 6 тисяч тонн відпрацьованих елементів живлення, в яких міститься 4 тонни ртуті. Така її кількість при повному випаровуванні в стані забруднити всі житлові будинки і квартири населення України.

Батарейки, що відпрацювали свій термін, також не рекомендується зберігати вдома, адже вони виділяють в повітря небезпечні речовини. Тому їх необхідно утилізувати на спеціальних підприємствах.

В Європі є всього лише 3 заводи, які переробляють батарейки та акумулятори електроприладів. Один з них – ДП «Аргентум» у Львові. Завод «Аргентум» може переробляти в день 1 тонну батарейок. Завод зацікавлений в переробці елементів живлення, тому що вони є джерелом цінних матеріалів, таких як: марганець, цинк, нікель, вуглецеві сполуки. Літій — цінний метал, який в Україні не виробляється.

Пункти прийому батарейок у місті Києві:

1. Відпрацьовані елементи живлення приймають:

Мережа комп’ютерних клубів «Ваулт»

- бульвар Перова, 36, ТРЦ «Квадрат», 3-й поверх;
- вул. Декабристів, 3, 2-й поверх;

- вул. Малиновського, 12 ,ТРЦ «Метрополіс», 4-й поверх.

Мережа кафе EcoBuffet

- вул. Володимирська,69 (метро Льва Толстого);

- Московський проспект, 23-Г (метро Почайна);

- вул. Васильківська, 28 (метро Васильківська).

 

2. Використані батарейки, енергозберігаючі лампи, термометри та інші потенційно небезпечні речі приймає:

Громадське об’єднання «Оперативно-рятувальна служба Києва», вул. Жилянська, 26-А, тел. 289-70-13, тел./факс 289-71-24 (попередньо треба зателефонувати).

Поради щодо використання батарейок

1. Намагайтеся використовувати техніку, яка працює без батарейок.

2. Віддавайте перевагу акумуляторам, батарейкам багаторазового використання. За неофіційною статистикою, один використаний акумулятор запобігає викидання до 400 звичайних батарейок.

3. Купуйте батарейки з маркуванням «без ртуті», «без кадмію».

Пам’ятайте! Сьогодні кожен має замислюватися про захист навколишнього середовища, стан землі, повітря, води. Адже як ми ставимося до природи, те саме й отримуємо у відповідь.

 

 

Матеріал підготовлено начальником курсів удосконалення керівних кадрів НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Сімоновим Ю.Г.