Як перемогти сезонну хронічну втому?

Життя сучасної людини проходить у шаленому ритмі. Несприятлива екологічна ситуація, неякісне харчування, недотримання режиму дня, різні стресові фактори ще більше погіршують ситуацію зі здоров’ям майже кожного пересічного громадянина.

 Ймовірно, саме тому в ХХІ столітті в наше життя увійшло нове масове захворювання − синдром хронічної втоми (СХВ).

Що ж таке хронічна втома і як з нею боротися? Даний стан характеризується постійним відчуттям втоми, яке заважає працювати, знижує розумові та фізичні можливості людини, викликає апатію, сонливість, головний біль і безпричинне підвищення температури. Найчастіше медичні фахівці СХВ діагностують, якщо цей стан триває (незалежно від режиму відпочинку) протягом шести місяців.

У групі ризику появи синдрому знаходяться люди у віці 25-45 років. Вчені стверджують, що жінки схильні до нього більше.Близько 90% людей, які страждають від синдрому втоми, живуть у великих мегаполісах.

Симптоми. Людину ніщо не турбує, але не полишає відчуття постійної слабкості, швидкої втомлюваності, які не минають навіть після відпочинку. Також присутні:

·        зниження працездатності (як розумової, так і фізичної);

·        може турбувати біль у м’язах, суглобах, м’язова слабкість;

·        розлад уваги, пам’яті, порушення координації рухів;

·        періодичний головний біль;

·        раптові стрибки температури (37,5°C-38,8°C);

·        біль у горлі;

·        болючість шийних і пахвових лімфовузлів;

·        порушення сну (сонливість або безсоння).

Причини. Найчастіше розвивається в осінньо-зимовий період, після перенесеного ГРВІ, герпетичної інфекції, тривалої дії стресу тощо. Нерідко СХВ дає про себе знати на тлі гіповітамінозу, порушень харчування, дії токсичних речовин. Це захворювання може виникати як у молодих, так і у літніх людей, причому у жінок СХВ спостерігається утричі частіше.

Чим небезпечний СХВ?Призводить до тривалого стресу. А це удар по нервовій, ендокринній та імунній системах. Із часом людина, яка страждає на синдром хронічної втоми, починає худнути і марніти. Але найгірше те, що СХВ позбавляє людину радості життя, ставить хрест на кар’єрі і робить депресивною особистістю.

Діагностика. Перший крок на шляху до одужання − знайти досвідченого невролога або імунолога, який поставить правильний діагноз і призначить адекватне лікування. Пам’ятайте, щоСХВ підтверджують тільки, якщо всі патології, що супроводжуються хронічною втомою, слабкістю, виключені. Це особливо стосується онкологічних захворюваннь 1-2 стадії. Також лікарям необхідно виключити туберкульоз, інші соматичні патології, які мають стерту форму. Під час діагностики синдрому медики повинні виключити глистові інвазії.

Людина перед постановкою СХВ повинна пройти повне лабораторне обстеження. Лікар приймає рішення про призначення терапії і схеми лікування, виходячи зі ступеня важкості СХВ. Іноді вистачає лише психотерапевтичного лікування, але може бути рекомендований і прийом медикаментів

Профілактика. Будь-яку хворобу легше попередити, ніж лікувати. Це твердження стосується і хронічної втоми.

Що потрібно зробити, щоб запобігти появі симптомів захворювання?

1.     Робіть, принаймні, п'ятихвилинні перерви в роботі щогодини.

2.     Чергуйте розумову працю з фізичною.

3.     Правильно розподіляйте свій робочий час, уникайте перевтоми.

4.     Активно відпочивайте на свіжому повітрі, частіше вибирайтеся на природу.

5.     Займайтеся спортом, бігайте вранці.

6.     Не забувайте про загартовування, обтирайтеся мокрим рушником.

7.     Якщо не вмієте, навчитеся медитувати, освоїти основні прийоми релаксації нескладно.

8.     Знайдіть собі хобі, яке стане своєрідною віддушиною.

9.     Відкрийте для себе аромотерапію.

10.Дотримуйтесь правильного режиму дня.

11.Правильно харчуйтеся.

12.Не плануйте важливих зустрічей і подій на другу половину дня.

Зима чудова пора року. Але, в той же час, це пора випробувань для людини. Наш організм, не отримуючи достатньої кількості вітамінів і сонячного світла, працює в стресовому режимі. Саме тому ми повинні вживати певних заходів для підтримки свого здоров’я.

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Ільченко Н.В.