Зимові рибалки! Пам’ятайте про особисту безпеку на льоду!

Метеорологи попереджають про зміну погодних умов: в Україну іде потепління. У зв’язку з цим на водоймах України зменшився льодовий покрив, товщина якого становить до 5 сантиметрів та є небезпечною для виходу на лід.

 

Із метою попередження нещасних випадків на зимових водоймах, Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва закликає громадян не виходити на тонку кригу на ставках та річках, і застерегти від цього своїх дітей.

Шановні кияни та мешканці столиці! Дотримуйтесь простих правил безпеки на льоду:

1. Безпечним вважається лід: для одного пішоходу − лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів; для обладнання ковзанки − не менше 10-12 сантиметрів (масове катання − 25 сантиметрів); масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 сантиметрів.

2. Знайдіть для початку стежку або сліди на льоду. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свого руху.

3. Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць:

·        лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики);

·        тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід;

·        обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу − під снігом лід завжди тонший;

·        тонкий лід і там, де б’ють ключі, де швидкий плин або струмок впадає в річку;

·        особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з’єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

4. Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги. Так ви можете провалитись.

5. Візьміть із собою палицю (пішню) для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з’являється вода, лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду.

6. Пробийте лунки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину льоду, (рекомендована відстань між ними п’ять метрів) і проміряйте їх. Майте на увазі, що лід складається з двох прошарків − верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого і міцного). Виміряти точну товщину, можна лише знявши спочатку верхній (каламутний) прошарок від снігового, зовсім уже неміцного льоду.

7. Якщо лід почав тріщати та з’явилися характерні тріщини − негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.

8. Під час зимової риболовлі:

·        не пробивайте поруч багато лунок;

·        не збирайтеся великими групами на одному місці;

·        не пробивайте лунки на переправах;

·        не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було;

·        завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів;

·        тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.

9. Якщо ви провалилися під лід:

·        голосно кличте на допомогу;

·        широко розкиньте руки по краю льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся, тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися;

·        намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне − пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори;

·        вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.

10. Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина:

·        негайно сповістіть, що йдете на допомогу;

·        підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них;

·        наближайтесь до ополонки тільки поповзом, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов’язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метри;

·        якщо ви не один, тоді узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко − постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу;

·        подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм. Викличте лікаря.

Будьте обачними та обережними на зимових водоймах!

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Ільченко Н.В.