Безпечне купання під час Водохреща

Незабаром, 19 січня, нас очікує третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу –Хрещення Господнє. Це свято в народі має назву Йордан, або Водохреща.

 Від найдавніших часів християнська Церква вважає освячену йорданську воду за велику святість. Цього дня вода набуває цілющих властивостей, які зберігаються впродовж року. Її бережуть цілий рік, ласкаво називаючи «водичкою-йорданичкою». Вона має силу очищувати і зцілювати душу й тіло людини. Йорданською водою також скроплюють оселю, щоб оминало всяке нещастя. Українці, традиційно, пірнають в ополонки, аби очистити тіло й душу.

Щоб не зашкодити здоров’ю під час купання на Водохреща, слід дотримуватися правил безпеки. Перед тим, як пірнути в ополонку, необхідно обов’язково порадитись із лікарем, тому що існує перелік гострих та хронічних захворювань, при яких зимове плавання протипоказане.

 

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва нагадує:

1.     Пірнати в ополонку варто лише в тому разі, якщо Ви повністю здорові.

2.     До пірнання в ополонку потрібно готуватись заздалегідь: організм повинен бути загартований. Найкращий спосіб для цього – контрастний душ (чергувати холодну та теплу воду, з поступовим зниженням температури води).

3.     Не вживайте алкогольних напоїв! Вони сприяють розширенню судин, відтак організм швидко втрачає тепло і людина замерзає.

4.     Перед заходом у воду потрібно зробити зарядку, побігати, пострибати, щоб максимально розігріти тіло.

5.     Для занурення обов’язково вибирайте ополонку, де є обладнаний спуск до води, щоб не підсковзнутися і щоб можна було легко та швидко вийти з крижаної води.

6.     Пам’ятайте, що купатися слід виключно в присутності медичної та рятувальної служби.

7.     Занурюватися в ополонку потрібно поступово: перебувати у воді можна не більше 10-15 секунд. Після цього одразу загорнутися у теплий, сухий одяг, випити теплого чаю.

8.     Стежте за тим, аби діти не купалися у холодній воді без нагляду дорослих.

Щоб не потрапити під лід під час святкування Водохреща, пам’ятайте:

1.     Не виходьте без потреби на лід та не залишайте без нагляду дітей поблизу річки чи ставка.

2.     Обходьте майданчики, які вкриті товстим шаром снігу – лід там завжди більш тонкий.

3.     Не забувайте, що біля стоку води, кущів, очерету, в місцях, де водорості вмерзли в лід, є небезпека провалитися у воду.

4.     Обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з’єднуватися з сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

5.     Ні в якому разі не перевіряйте товщину льоду ударом ноги. Краще – палицею. Якщо після першого удару лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки прийшли. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступню від льоду.

6.     Не виходьте на лід уночі.

7.     Не ходіть на водоймища поодинці.

Шановні громадяни! Нехай світле свято Водохреща принесе вам лише приємні спогади. Бережіть своє здоров’я та життя.

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва  Ільченко Н.В.