Безпечні Новорічні свята

 

В останні передноворічні дні на ялинкових базарах ажіотаж: усі поспішають вибрати пухнасту зелену красуню. Комусь до вподоби «живі» ялинки, а хтось віддає перевагу штучним. Як же не помилитись у своєму виборі та не забути про безпеку?

 Існують прості правила, якими варто керуватись при виборі та догляді за «живою» ялинкою:

      1. Для того, щоб правильно вибрати ялинку, варто насамперед визначитися з тим, якого розміру вона повинна бути і де ви будете її встановлювати.

      2.  Якщо ви вирішили вибрати живу ялинку, то спочатку варто звернути увагу на її стовбур.

Стовбур – це основа будь-якого дерева, саме тому від стану стовбура залежить і стан дерева в цілому. Він повинен бути рівним і прямим, без тріщин. Наявність обідка на зрізі говорить про те, що дерево зрізане давно, а значить і простоїть воно недовго. Припустимо, стовбур виявився хорошим, після цього варто підняти дерево і зрізом вдарити об землю. Якщо після цього, стали обсипатися голки, це свідчить тільки про те, що дерево абсолютно не придатне. Така ялинка не простоїть і півтора тижня, не кажучи вже про всі новорічні свята.

3. У гарної, свіжої ялинки гілки повинні бути пружними і еластичними.

Для цього ви можете зігнути гілку і подивитися на її стан. Якщо гілка пружна – це добра ознака. Якщо гілка тріщить і ламається – не варто купувати таке дерево. Крім пружності гілок, є ще одна ознака свіжості дерева, про яку варто пам’ятати. У свіжої ялинки гілки повинні тягнутися вгору. Якщо гілки туляться до стовбура біля основи, тобто просідають, це говорить про те, що дерево зрізане давно.

4. Перевірте стан хвої. Для цього потріть голки у руках. Якщо на руках залишається масляниста хвойна речовина із запахом смоли, значить ялинка абсолютно свіжа. Крім того, у свіжого дерева, хвоя має яскраво-зелений, соковитий колір. Свіжа хвоя повинна володіти гарною колючістю і пружністю.

5. Перш ніж доставити ялинку додому, необхідно правильно її упакувати. Для цього потрібно акуратно підв’язати гілки до стовбура мотузкою, щоб вони не пошкодилися. Нести ялинку потрібно верхівкою назад. А вносити в приміщення навпаки – верхівкою вперед.

6. Перш ніж заносити ялинку в квартиру, варто спочатку адаптувати її до внутрішнього клімату. Якщо у вас є балкон або підвал, залиште її на декілька годин там. Це потрібно зробити для того, щоб уникнути різких перепадів температури, які є згубними для дерева.

7. Від правильного встановлення новорічної ялинки і від дбайливого догляду за нею залежить і тривалість її служби. Для початку підготуйте дерево до встановлення. Перш ніж встановлювати ялинку, підрубайте їй стовбур, на декілька сантиметрів очистивши від кори.

Ялинку можна встановлювати по-різному: в ємність з піском, водою чи на підставку.

Встановлення в ємність з піском. У певну ємність, потрібно насипати свіжий зволожений пісок. Попередньо у воду, яку ви будете наливати в пісок, потрібно додати трохи гліцерину. Пісок потрібно поливати кожні два дні.

Встановлення в ємність з водою. Беремо ємність (відро чи бак), у неї наливаємо відстояну воду, в яку можна додати таблетку аспірину, ложку цукру і трохи солі. Оскільки дерево буде інтенсивно вбирати вологу, варто завжди підливати воду.

Встановлення на підставку. Стовбур дерева обертається мокрою ганчіркою і встановлюється у підставку. Намагайтеся частіше збризкувати гілки ялинки водою, для збереження свіжості та уникнення пересихання.

Не встановлюйте ялинку поблизу основних і додаткових опалювальних приладів. Частіше провітрюйте приміщення.

Якщо ж ви вирішили зупинитися на штучній ялинці, то будьте впевнені, таке дерево послужить вам вірою і правдою багато років, ніяких проблем з її встановленням не буває, та й догляд за нею мінімальний. Але для цього, штучну ялинку потрібно правильно вибрати:

1. При купівлі, зверніть свою увагу на якість виробу, а краще всього попросіть у продавця сертифікат. Пам’ятайте, що ялинки, виготовлені з неякісних матеріалів, можуть мати неприємний хімічний запах та виділяти шкідливі речовини під дією тепла від тієї ж електричної гірлянди.

2. Щоб перевірити якість штучної ялинки – посмикайте її за «хвою». Важливо, щоб вона не змінювала своє положення, щоб голки в жодному разі не випадали і розпрямлялися, тільки-но ви перестаєте до них доторкатися.

3. На упаковці повинно бути вказано, що ялинка виготовлена із спеціального вогнетривкого поліетилену або пластику. Кращі синтетичні ялинки зараз виготовляють з полімерів з додаванням так званих антипіренів − речовин, що перешкоджають загорянню. Такі ялинки не горять, у гіршому разі тільки тліють. Від матеріалу залежить і вартість і довговічність. Термін служби литих із поліетилену (РЕ) − до 15 років. Ялинки з ПВХ відслужать приблизно 3 роки.

Штучну ялинку краще ставити на металеву хрестоподібну підставку (найнадійніше), щоб вона не впала. Не завішувати її «рясно» іграшками, так як під їхньою вагою вона також може впасти. До того ж, важливо і правильно вибрати іграшки. Пластмасовий варіант набагато дешевший скляного, але може виявитися неякісним. Не рекомендується ставити штучну ялинку близько біля батарей. Добре перевіряйте гірлянди з лампочками. Неякісний виріб може стати причиною пожежі.

Під час проведення Новорічних свят пам’ятайте про правила пожежної безпеки вдома:

- ялинка повинна встановлюватися на стійкій основі;

- ілюмінація повинна бути виконана з додержанням правил улаштування електроустановок;

- у разі використання електричної освітлювальної мережі без понижуючого трансформатора на ялинці можуть застосовуватись гірлянди тільки з послідовним увімкненням лампочок напругою до 12 Вольт;

- при виявленні несправності в ілюмінації (нагрів проводів, блимання лампочок, іскріння тощо) вона повинна бути терміново вимкнена;

- не дозволяється прикрашати ялинку целулоїдними іграшками, а також марлею і ватою, що не просочені вогнезахисною речовиною, застосовувати для ілюмінації ялинки свічки, одягати дітей в костюми з легкозаймистих матеріалів (вати, паперу, марлі і т. ін.).

Шановні громадяни! Яку б новорічну ялинку ви собі не обрали, нехай вона принесе вам і вашій родині тільки позитивні емоції, а дотримання елементарних правил пожежної безпеки захистить ваше здоров’я та майно від надзвичайних ситуацій!

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК НМЦ та БЖД м. Києва Ільченко Н.М.