Пам’ятка. Увага! «Зимовий» травматизм!

Статистика невтішна: травмування людей на вулицях столиці, на жаль, взимку тільки зростає. Однією з головних причин цього є банальний поспіх. Багато хто просто не помічає льоду, припорошеного снігом, внаслідок чого падають і отримують різні травми.

 У «зимовому» травматизмі переважають забиття і переломи кісток (близько 15%), вивихи (близько 10%). Досить значна частина травм пов’язана з громадським транспортом. Сковзають і падають як при вході в автобус, тролейбус або маршрутку, так і при виході з них.

Найбільш поширені травми – переломи кінцівок – виникають через те, що падаючи, людина інстинктивно виставляє вперед руку і обрушується на неї усією вагою тіла. Аналогічно, незручно виставлена нога ламається в ділянці гомілки. Літні люди, із-за вікових особливостей скелета (остеопороз, менша еластичність зв’язок і м’язового каркаса), нерідко отримують дуже серйозні ушкодження. Вони частіше ламають шийку стегна.

Як же запобігти можливим травмам?

Щоб попередити травмування під час ожеледиці, Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності рекомендує:

1. Обирайте зимове взуття на плоскій (краще ребристій) підошві та на низьких квадратних підборах. А від взуття на високих підборах краще у такі дні відмовитись.

2. В ожеледицю ходити треба по-особливому – ніби ковзаючи на маленьких лижах. Йти бажано як можна повільніше. Пам’ятайте, чим швидший крок, тим більший ризик впасти.

3. Придбайте льодоступи, які легко фіксуються на взутті.

Льодоступи − це спеціальна підошва з високоякісної еластичної гуми з невеликими сталевими шипами із загартованої сталі. Їх можна знімати та одягати поверх підошви свого взуття при потребі. Шипи надійно кріпляться за принципом заклепок, завдяки чому не звалюються і не сточуються під час ходьби, забезпечують надійне зчеплення з льодом. Льодоступи особливо рекомендується використовувати літнім людям, вагітним жінкам і дітям, оскільки саме ці групи людей мають підвищений ризик отримати серйозну травму, вийшовши на лід.

4. Під час руху не тримайте руки у кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, але і важких травм, особливо переломів та струсів мозку. Розмахуйте руками в такт ходьби – так краще утримати рівновагу.

5. Слід дотримуватися техніки безпеки при занятті екстремальними видами спорту, використати усі необхідні захисні аксесуари (налокітники, наколінники, шоломи і т. д.).

6. Важливо навчити дитину дотриманню техніки безпеки при катанні на лижах, ковзанах, санчатах. Не забудьте забезпечити дітей усіма необхідними засобами захисту.

7. При порушенні рівноваги під час ходьби в ожеледицю – спробуйте швидко присісти, це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.

8. Якщо падіння не уникнути – напружте м’язи, згрупуйтесь, а доторкнувшись до землі спробуйте перекотитись, – удар, спрямований на вас зменшить свою силу.

9. Якщо ви впали, а через деякий час відчули біль в ділянці удару – прикладіть до цього місця холод на 10-15 хвилин та накладіть тугу стискаючу пов’язку і зверніться до сімейного лікаря; якщо відчули біль у голові, нудоту, біль у суглобах – терміново зверніться до травмпункту.

Бережіть своє здоров’я та життя! Пам’ятайте, що краща профілактика травматизму, і не лише «зимового» – це уважність, обачність та обережність!

 

Матеріал підготовлено методистом центрального методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Ільченко Н.В.