Готуємось до свят: вибір безпечної новорічної гірлянди

Закінчується останній місяць осені і попереду такі довгоочікувані, особливо дітьми, новорічні свята. Кожен з нас захоче прикрасити ялинку, свою оселю чи будинок, територію навколо гірляндами, святковою ілюмінацією, яка нагадує нам казковий смак дитинства. Щоб її запальні вогники були безпечними для господарів, варто поставитись до вибору електричної ілюмінації з усією відповідальністю.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва пропонує прості поради, які допоможуть вам обрати безпечну новорічну ілюмінацію.

Гірлянда − електроприлад, що має паралельне підключення лампочок, шнур і вилку. Між лампочками і виделкою повинен бути вбудований адаптер, що знижує напругу в ланцюзі до безпечно малого.

Перед вибором електрогірлянди потрібно визначитись із місцем, де ви будете її вішати. Адже призначення у цих прикрас різне: одні − для вулиці, інші − для інтер’єру, треті для ялинки. І це не просто побажання виробника: від цього залежить потужність миготливої прикраси. Варто запам’ятати, що потужність гірлянди для ялинки не повинна перевищувати 50 Вт або 26 вольт. Ця цифра має бути вказана на спеціальному маленькому ярличку шнура біля вилки, на якому пишуть тип гірлянди, фірму-виробника, напругу живлення, загальну потужність і тип лампочок.

Також обов’язково ознайомтесь із сертифікатом відповідності якості товару. Його вам зобов’язаний пред’явити продавець за першою вимогою. Вся інформація в сертифікаті повинна відповідати інформації на ярличку шнура біля вилки гірлянди. У сертифікаті відповідності обов’язково має бути посилання на пожежний сертифікат згідно стандарту Якщо у гірлянди мається пристрій, що управляє режимами мигання і музики, шукайте в сертифікаті посилання на протокол з електромагнітної сумісності.

Зверніть увагу на дріт виробу. Він повинен мати перетин тонкопровідних жил не менше 0,5 квадратного міліметра і товсту, але гнучку ізоляцію. Не зайвим буде і звернути увагу на відстань між останньою лампочкою і вилкою (вона повинна бути не менше ніж 1,5 м). Це дуже важливий момент, адже якщо вилка почне горіти і це швидко побачать, то можна встигнути висмикнути її з мережі та запобігти пожежі.

До якісної гірлянди завжди додається «запаска» у вигляді додаткової лампочки. Якщо ланцюг налічує понад 18 лампочок, то в комплекті має йти мінімум три «запаски». Звісно, що потужність та напруга в них має бути ідентична зі «стаціонарними».

Перед тим як купувати прикрасу, варто перевірити місця з’єднання компонентів гірлянди: наскільки надійним є з’єднання блока із дротами, чи якісно зроблені гніздо та вилка. Ну і, звісно, її необхідно увімкнути під час купівлі в магазині та перевірити всі режими. А от прийшовши додому, не слід одразу вмикати: гірлянда має «зігрітися» після морозу.

Сучасний ринок новорічних гірлянд пропонує багато новинок: світлодіодні, гірлянди белт-лайт (BELT LIGHT), дюралайт (DURALIGHT) тощо.

Белт-лайт

Дюралайт

 При користуванні гірляндою слід дотримуватись правил електробезпеки:

1.  У новорічну ніч не залишайте електричні прикраси без нагляду. Температура нагріву гірлянди не повинна перевищувати 65 градусів Цельсія.

2.Не забувайте вчасно замінювати згорілі лампочки, щоб не перенапружувати справні.

3.     Намагайтесь не підпускати до працюючої гірлянді маленьких дітей і домашніх тварин. Вони не повинні мати доступ до контролерів (блоків керування роботою електрогірлянди й/або ялинки), проводів і розеток.

4.Не намагайтесь самостійно лагодити і з’єднувати розірвану гірлянду, якщо ви не електрик.

5.  Якщо ялинкове освітлення іскрить, нагріваються дроти, то його необхідно негайно вимкнути (від’єднати від електроживлення).

6.   Пам’ятайте, що гірлянда для вулиці повинна мати захист від вологи, холоду та різних забруднень. Кімнатна ж гірлянда, на вулиці не застосовується, інакше станеться замикання.

Шановні громадяни! Щоб новорічний відпочинок не затьмарило лихо пожежі, необхідно дотримуватись простих правил безпеки, і тоді свята запам’ятаються лише приємними спогадами.

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Ільченко Н.В.