Бути готовим до періоду застуд

Всім загальновідомо, що хворобу легше попередити, ніж займатись її лікуванням. Саме тому, напередодні прогнозованого щорічного спалаху захворюваності на грип та ГРВІ кожен із нас має відповідально поставитись до власного здоров’я та здоров’я дітей.

 Медики нагадують, що інфікування на грип здебільшого відбувається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини: під час кашлю, розмови, чхання, при тілесному контакті на відстані менше двох метрів. Період інфекційності хворого на грип складає один день до появи симптомів хвороби та зберігається до їх повного зникнення. І хоча вберегтися від грипу та ГРВІ досить складно, знизити ризик можливого захворювання все-таки реально.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва рекомендує дотримуватись цих простих правил, щоб бути готовим до періоду застуд.

1. Гігієна. Віруси застуди можуть залишатися на різних предметах протягом кількох годин. Вчені довели, що миття рук знижує ризик появи застудного захворювання на 45%. Руки необхідно мити з милом і не менше 30 секунд. Пам’ятайте, що завжди треба мити руки перед їжею, після туалету, а також щоразу, коли повертайтеся з вулиці. Навчайте цьому дітей.

При необхідності використання громадського туалету бажано торкатися до ручок дверей та кранів через паперовий рушник. Також варто завжди мати із собою вологі антибактеріальні серветки.

Важливо проводити вологе прибирання будинку якомога частіше, ретельно промивати дитячі іграшки, а також предмети туалету і раковини на кухні та у ванній кімнаті.

Слід щоденно проводити і гігієну носа, тобто промивати його морською водою. Для цього можна скористатись аптечними препаратами, або ж зробити власноруч.

2. Провітрювання приміщення 3-4 рази на день. 

3. Не допускайте переохолоджень. Переохолодження організму помітно знижує активність імунної системи, що підвищує ймовірність розвитку застуди. Одягайтеся по погоді.

4. Уникайте місць скупчення людей. В осінньо-зимове міжсезоння і, особливо, в період епідемії застудних захворювань та грипу намагайтеся якомога рідше бувати в місцях великого скупчення людей.

5. Заняття спортом. Фізичні навантаження на свіжому повітрі сприяють зміцненню імунітету. Можна зайнятися плаванням, бігом, покататися на лижах і навіть просто погуляти в лісі.

6. Збалансоване харчування. Важливо включати у свій раціон рослинну їжу з високим вмістом вітамінів. Для підтримки захисних властивостей організму особливо корисні вітаміни С, А і Е. Не забувайте про натуральні вітаміни, що містяться у свіжих овочах і фруктах. Трав’яні та ягідні чаї (з м’ятою, смородиновим листом, сушеної малиною, чорною смородиною, липою чи ромашкою) знімають втому і зміцнюють імунітет, знижуючи ймовірність зараження. Можна використовувати і народні засоби від застуди − мед, імбир, цибулю і часник. Не забувайте про вживання достатньої кількості рідини. Вода необхідна організму, адже вона виводить шлаки, токсини і надлишки солей. А ось недостатнє споживання рідини призводить до зниження імунітету.

7. Здоровий спосіб життя. Відмовтесь від шкідливих звичок. Адже курці та люди, що систематично вживають спиртні напої, значно знижують імунітет. Крім того, звичайна простуда у них може викликати серйозні ускладнення − бронхіт і пневмонію.

8. Навчіться відпочивати. Здоровий сон та відпочинок – найважливіші складові людського здоров’я. Встановлено, що хронічне недосипання, а також відсутність відпочинку зменшують кількість імунних клітин, здатних боротися з чужорідними агентами. Іншими словами, розвивається імунодефіцит, який призводить до частих застуд

Якщо ви все ж таки захворіли, то при появі перших симптомів застуди (головний біль, біль у м’язах, горлі, підвищення температури, кашель, нежить або закладеність носа) потрібно залишатися вдома та викликати лікаря.

Окремо медичні фахівці наголошують на ознаках захворювання, у разі виникнення яких необхідно негайно викликати екстрену медичну допомогу. Це: прискорене чи уповільнене дихання, синюшність навколо рота, на інших ділянках шкіри, поява носової кровотечі, крововиливи на тілі (навіть незначні), температура тіла вище 39°С, що не збивається жарознижувальними препаратами, неможливість розбудити хворого, відсутня реакція хворого на звертання, надмірне збудження, судоми, нудота, блювання, діарея, сильний головний біль, відсутність сечовиділення.

Шановні громадяни! Не ігноруйте звернення до лікаря та не займатеся самолікуванням, дотримуватися призначеної схеми лікування та порад щодо профілактики. І в жодному разі не відмовлятися від госпіталізації, якщо медики вбачають у цьому необхідність.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва нагадує, що у разі виникнення будь-яких медичних питань цілодобово пораду лікаря можна отримати за телефоном 15-83.

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Ільченко Н.В.