Пластиковий посуд: Більше шкоди чи користі?

Посуд одноразового використання стає все більш популярним. Він має ряд переваг – дешевий, зручний, легкий, його не потрібно мити після використання.

 Десять - п’ятнадцять років тому у магазинах харчові продукти, наприклад, ковбасу, сири, масло, завертали в щільний коричневий папір, клали в сіточки, і ні у кого не виникало з приводу цього ніяких питань. Зараз же пластикової тари і харчової упаковки така кількість і вона так міцно увійшла до нашого життя, що іншим разом замислюєшся, а чи безпечна вона для здоров’я людини?

Існує різна інформація щодо використання пластикового посуду. Спробуємо розібратися, що –  правда, а що – вигадка.

1. Матеріали, з яких виготовляються одноразові упаковки і посуд, нешкідливі для людини.

Відповідь: Це правильно. Пластиковий посуд виготовляють із полімерів. І перш ніж запустити ці полімери в масове виробництво вчені не один рік вивчали їх властивості і вплив на людину в спеціальних лабораторіях.

МОЗ України прийняв до уваги результати позитивної токсикоз - гігієнічної експертизи експертів і дозволив виробництво одноразового посуду і упаковки.

Але вразі коли одноразовий посуд виготовляється на безконтрольному виробництві або неправильно зберігається. то його використання може викликати онкологічні захворювання.

2. Вироби з пластику і полімерних матеріалів можна використовувати неодноразово.

Відповідь: Це неправильно. Одноразовий посуд і упаковка тому і називається одноразовою, що використовується один раз.

3. Пластиковий посуд українського виробництва безпечніший і якісніший за закордонний аналог.

Відповідь: Не зовсім і не завжди. Потрібно звертати увагу на фірму-виробника. На виробах повинні указуватися: код, назва матеріалу, з якого виготовлений товар, а також, і це обов`язкова умова – чітка вказівка області застосування товару: для холодних, гарячих, сипких матеріалів, рідини і т.і.

4. Тара і посуд зі скла і кераміки безпечніші для здоров’я.

Відповідь: Це правда. В європейських країнах останнім часом намітилася тенденція відмови від пластикового одноразового посуду на користь скляного. Але це відбувається не тільки унаслідок потенційної небезпеки полімерних матеріалів, які містяться в одноразовому посуді, а і від труднощів утилізації останнього. Періоди розкладання деяких видів одноразового посуду в природних умовах:

·     поліетиленовий та пластиковий посуд - від 500 до 1000 років;

·     посуд з фольги - від 80 до 200 років;

·     паперовий посуд, посуд з біо- деградованого матеріалу - до 6 місяців.

5. Поліетиленові пакети придатні для зберігання будь-яких продуктів в холодильнику.

Відповідь: Це правильно, але частково. Харчові продукти можна зберігати тільки в призначених для цього пакетах, які стійкі до низьких температур.

Холодні наїдки з пластикового посуду – не шкідливі. А покладене в такий посуд розпечене м’ясо, наприклад, шашлик, може завдати шкоди.

Якісний пластиковий посуд обов’язково має маркування, яке вказує для якої саме їжі він призначений, - холодної чи гарячої. Безпечних пластикових стаканів для гарячих напоїв не існує. Чай або каву пийте з паперових стаканчиків.

Знак «чарка - виделка» – самий важливий маркер. Він говорить про те, що цей пластиковий посуд придатний для контакту с харчовими продуктами.

Ось, такі рекомендації щодо користування пластиковим одноразовим посудом, тарою і упаковкою. При дотриманні всіх правил використання, ці товари не принесуть шкоди організму.

 

Матеріал підготовлено методистом центрального методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Лішуновим М.В.