Пам’ятайте про особисту безпеку!

Ніхто не застрахований від надзвичайних ситуацій під час перебування на вулиці, але громадянам можна дотримуватися простих правил особистої безпеки, що дозволять звести ймовірність подібних моментів до мінімуму.

 Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва нагадує:

· Намагайтеся не ходити у темний час поодинці. Якщо ніяк не виходить інакше, то вибирайте добре освітлені місця. Найбільш криміногенна ситуація буває в темряві, в лісопарках і скверах, на пустирях і в районах водойм. Одним із найнебезпечніших місць є занедбане будівництво. В таких районах ви можете стати жертвами насильства, одержати травми.

· Якщо так вийшло, що вам довелося добиратися додому одному (одній) вночі, і ви помітили, що хтось іде за вами, то спробуйте уникнути зустрічі. Змініть маршрут, якщо можливо, йдіть там, де більше людей. Якщо людей немає, то хоча б підійдіть ближче до дороги, по якій їздять машини.

·     Знаючи, що вам потрібно буде повертатися додому пізно, одягайтесь непомітно. Уникайте відкритого одягу, яскравих і дорогих прикрас; демонстрації мобільних телефонів та інших гаджетів тощо. Краще, якщо мобільний телефон ви перекладете із сумки у кишеню. Так само можна зробити із ключами від квартири.

·  Не ходіть по вулиці в навушниках − вони заважають вам почути звуки небезпеки.

·Не користуйтеся попутними машинами, водії яких пропонують вас підвезти. Краще добирайтеся на громадському транспорті. Якщо він вже не ходить, викличте таксі.

·   У громадському транспорті сідайте в ті вагони метро або електричок, де знаходиться більше людей. В автобусі, тролейбусі і трамваї займайте місця ближче до водія. Намагайтеся для очікування вибирати добре освітлені зупинки. Таксі краще замовляти з дому, а не ловити машину на вулиці. Так ви можете повідомити номер машини таксі та телефон водія своїм близьким, або залишити ці дані на папері (на видному місці) вдома.

·Якщо ви дуже часто повертаєтесь додому у пізній час, то варто подбати про засоби самозахисту і навчитись їх використовувати. Завжди майте їх при собі, коли покидаєте будинок.

Якщо у вас є своя машина, то деякі правила безпеки, пов’язані з нею, дозволять вам вберегтися від можливих неприємностей:

·  Готуйте ключі заздалегідь, намацайте їх в кишені (або дістаньте із сумочки). Перед тим як підійти до машини, озирніться. Коли залишаєте її, теж не забудьте подивитись навкруги.

·     Завжди замикайте машину. Перша причина полягає в тому, що у вас можуть щось вкрасти, а друга − в машину може проникнути хтось сторонній.

·   Також обов’язково закривайте двері і вікна навіть у той час, коли ви знаходитесь в машині, так як хтось може сісти в неї, наприклад, на світлофорі або перехресті, непомітно для вас.

Коли розумієте, що зіткнення із негативно налаштованою людиною (компанією) не уникнути, то не панікуйте і не створюйте враження, що ви − легка здобич. Якщо є можливість, то зачекайте в магазині, або іншому людяному місці, перейдіть на інший бік вулиці, не дивіться в їхній бік, щоб не спровокувати агресію.

Коли ж такої можливості немає − біжіть негайно (у напрямку людного місця) та кричіть про допомогу. У даній ситуації ця дія не оцінюється як боягузтво. На думку психологів, хоробрість − це розумне оцінювання своїх можливостей. Іноді необхідно мати мужність, щоб сказати собі: я повинен відступити.

Якщо зустріч із злочинцем усе ж сталася, як поводитися − покірно чи агресивно − вам доведеться вирішувати самому на темній вулиці або у безлюдному місці, де ви опинилися. Фахівці карної справи радять:

·     Не панікувати та зважити свої сили.

·   Не сперечатися, не відповідати на провокативну поведінку. Говорити спокійно, впевнено. Ваша мета: виплутатися із біди, а не перемогти у сутичці. Не розгублюйтесь, не давайте себе залякати.

·   На вимогу вуличного грабіжника віддати гроші (для цього невелику суму завжди носіть у кишені або сумочці) − віддайте.

·     Не тягніть до себе сумку, якщо її виривають.

Вимушено віддавши грабіжнику те, що він від вас вимагав, негайно повідомте про те, що сталося, у поліцію, спробуйте якомога детальніше змалювати зовнішність злочинця, прикмети, манери. Це підвищить шанси його затримати по «гарячих слідах».

При загрозі вимагання, шантажу пам’ятайте: ніколи і ні за яких обставин не проводьте переговорів; краще вчасно припинити шантаж, ніж позбавитися здоров’я та життя; не роздумуючи, повідомте про те, що сталося, у поліцію.

Шановні громадяни! Відповідально ставтесь до особистої безпеки. Це допоможе вам мінімізувати неприємності та зберегти ваше здоров’я і життя.

 

Матеріал підготовлено методистом ЦМК НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Ільченко Н.В.