Обережно, дитячий побутовий травматизм!

Життя та здоров’я дитини це найвища цінність не тільки для її батьків, а і для всього суспільства. За даними сумної статистики ДСНС України протягом 2013 року в Україні зареєстровано 143 надзвичайні ситуації. Внаслідок цих надзвичайних ситуацій загинуло 253 особи (з них 34 дитини) та 854 − постраждало (з них 192 дитини).

І, майже завжди, причиною цьому стали бездоглядність дітей та незнання чи нехтування ними елементарними правилами безпеки.

Як запобігти побутовим травмам?

Багатьох серйозних травм можна уникнути, якщо уважно стежити за дітьми та за тим, щоб їх оточення залишалося безпечним, тому, насамперед, не залишайте дітей без належного нагляду.

Перед тим, як у вас з’явиться малюк, переконайтесь, що усе домашнє оточуюче середовище буде для нього безпечним (ліфти, меблі, електророзетки, іграшки – якісні та підібрані відповідно віку, домашні тварини тощо) – проаналізуйте з іншими членами родини, як зробити усе безпечним (наприклад, взимку – чи справне опалення, чи працюють витяжки, чи не знаходяться обігрівачі в небезпечній близькості до ліжечка дитини тощо).

На кухні.

·    Ніколи не залишайте дитину на кухні одну.

·    Ножі, ножиці, гострі та колючі предмети, розбите скло можуть стати причиною серйозних травм. Їх треба тримати подалі від дітей.

·    На кухні ємності із гарячими стравами чи напоями мають бути недосяжними для дітей (наприклад, повертайте чайники на плитці ручками досередини), подалі від її краю, щоб дитина не могла їх зачепити чи схопити. Поясніть дитині, що вона може обпектися.

·    Сірники мають бути недоступними дітям. Забезпечте неможливість контакту дитини із електричними розетками, ввімкненими прасками, портативними нагрівачами, тостерами, кухонною плиткою тощо.

·     Ніколи не тримайте на руках дитину, коли п’єте гарячі напої. Завжди перевіряйте температуру води або напою перед тим, як дати дитині пити.

·        Зберігайте поза досяжністю дітей: предмети побутової хімії, рідини і напої, що містять алкоголь, гострі і ріжучі предмети, сірники, запальнички, свічки.

·        Не зберігайте хімікати, оцет і таке інше в пляшках чи посуді в одному місці з харчовими продуктами.

·        Кухонні електроприлади відключайте від електромережі одразу ж після їх використання.

·        Занавіски, ганчірки, газети повинні знаходитися якомога далі від плити.

·        Не підходьте до газової плити в легкому одязі, який розвівається, а тим більше не підпускайте до плити дитину в такому одязі.

У ванній кімнаті.

·        Ніколи не залишайте малюка одного у ванні або на столику для сповивання.

·         Медикаменти зберігайте в замкненій на ключ шафі, а шампуні, дезодоранти та інше – поза зоною досяжності дитини.

·        На підлозі у ванній кімнаті постеліть килимок, який запобігає ковзанню.

·        Коли відкриваєте кран, перевіряйте рукою температуру води, щоб дитина ненароком не обпеклася. Майте за правило, спочатку відкручувати кран із холодною, і лише потім – із гарячою водою. У ванні не залишайте дитину саму, якщо вона може самостійно гратися із кранами.

·        Не застосовуйте і не ставте електроприлади або телефони поблизу ванни і взагалі тримайте їх подалі від води.

·        Ліки, відбілювачі, побутові хімічні речовини не можна зберігати в пляшках для харчових продуктів, а лише в спеціальних позначених контейнерах, в окремих (краще замкнених) приміщеннях і подалі від дітей.

·        Більшість лікарських засобів сьогодні випускають із безпечними для дітей ковпачками, але будь-які ліки слід зберігати в недоступному для дітей місці, найкраще – замкненому. Вживання лише однієї цілком безпечної для дорослого пігулки може бути смертельним для дитини.

У житловій кімнаті.

·        Не дозволяйте дитині, молодшій 4 років, їсти крекери, чіпси та таке інше, чим вона може подавитися.

·        Не залишайте на виду у дитини невеликі предмети, які вона може засунути в рот і ніс (монети, авторучки…).

·        Малюки все тягнуть до рота, тому дрібні предмети краще надійно сховати, щоб дитина їх не проковтнула або не подавилася. Іграшки мають відповідати віку дитини.

·        Тримайте дитину подалі від пічок, камінів і взагалі будь-яких джерел відкритого вогню.

·        Калорифери розміщуйте так, щоб дитина не змогла до них доторкнутися.

·        Незайняті подовжувачі не залишайте включеними в електромережу.

·        Електророзетки, трійники та інші розподільники повинні бути з запобіжними пластинами, які не дозволять дитині засунути пальчики в їх отвори.

·        Врахуйте, що дитина може залізти на підвіконня або на поручні балкону. Тому встановіть на віконних стулках і балконних дверях запобіжні ланцюжки.

Пам’ятайте, нещасний випадок краще попередити!

 

 

Матеріал підготовлено методистом центрального методичного кабінету Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності міста Києва Ільченко Н.В.