Негативний вплив стільникового зв’язку на організм людини

З моменту відкриття радіо пройшло вже більше 100 років, і по потужності радіовипромінювання Земля стала в багато разів яскравіша за Сонце.

Зовсім недавно стільниковий телефон був модним, але рідкісним явищем, зараз же він є майже у кожного.

З моменту появи мобільних телефонів не вщухають суперечки: чи шкідливо, чи ні для здоров'я людини постійне їх використання.

Представники стільникових компаній стверджують, що ніякої шкоди немає і бути не може, а якщо і є, то не більше, ніж від звичайного побутового електроприладу.

 Антена в мобільному телефоні є безпосереднім джерелом випромінювання.

Шведський нейрохірург професор Лейф Селфорд каже: «Добровільне опромінення мозку мікрохвилями від мобільного телефону - це найбільший біологічний експеримент над  людиною».

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) цій проблемі приділяє дуже пильну увагу.

Найбільш чутливі системи організму людини до електромагнітного поля (ЕМП): нервова, імунна, ендокринна і статева. Біологічний ефект ЕМП в умовах тривалого багаторічного впливу накопичується. В цьому випадку  можливий розвиток віддалених наслідків, включаючи дегенеративні процеси центральної нервової системи, рак крові (лейкози), пухлини мозку, гормональні захворювання.

Джерелами ЕМП у стільниковому зв’язку є телефонні трубки і базові станції супроводу стільникового зв’язку. Принцип дії цих джерел ЕМП на людину різний. Відмінною особливістю стільникового телефону, як джерела ЕМП є його максимальне наближення до голови користувача на відстань два-п’ять см в неконтрольованих умовах. Впливу ЕМП піддаються головний мозок, периферичні рецепторні зони вестибулярного, слухового аналізаторів, сітківка очей. Негативній дії випромінювання стільникового телефону піддаються також і оточуючі споживача люди, коли він розмовляє по телефону.

Електромагнітні поля базових станцій генеруються імпульсивно. Все залежить від часу доби, насиченості покриття базових станцій, їх кількості в зоні. Саме базові станції покривають всю зону дії стільникового зв’язку техногенним електромагнітним полем. Прикро, що вони розташовуються в місцях постійного перебування людини, тобто відбувається цілодобовий вплив низькоінтенсивного електромагнітного поля радіочастотного діапазону на людину.

Світ науки дуже добре знає, що генетичні зміни в організмі людини під дією електромагнітних полів можуть викликати рак. Проте мікрохвильове випромінювання викликає в організмі людини й інші порушення, наприклад: головний біль, блювання, стомлюваність, зниження здатності до відтворювання потомства, спазми судин мозку, пухлини мозку й інші види раку. Нині все більше говорять про небезпеку, яку таїть в собі для людини стільниковий зв’язок.

В Англії кожна школа, наприклад, отримала письмову вимогу від уряду заборонити користуватись учням стільниковими телефонами в школі.

В Австрії ще в 2005 році медична асоціація опублікувала рекомендацію по користуванню мобільними телефонами. Якщо людині, ще не має 16 років, то вона не повинна користуватись мобільним телефоном зовсім.

Нині мобільний бізнес доходить до абсурду — почався випуск спеціальних мобілок для дітей.

Типовими проявами впливу стільникового телефону, які ми й самі нерідко відчували, є: запаморочення, дискомфорт, відчуття «тепла» біля вуха, нудота, неврологічні розлади, підвищена стомлюваність.

Вже з 15-ї секунди розмови відзначається пригнічення альфа- і тета-ритмів біоелектричної активності мозку. Далі спостерігається збільшення температури вуха, барабанної перетинки та прилеглої ділянки мозку. Таким чином, вираз, що мобільник «підсмажує мізки», не позбавлено підстави.

Мобільні телефони негативно впливають і на наш зір.

Угорський вчений Імре Феджес із відділу акушерства та  гінекології Університету Сегеда на протязі 13 місяців обстежив 221 чоловіка і виявив, що ЕМП негативно впливає на якість сперми – кількість клітинок скорочується на третину, а ті що залишилися здійснюють хаотичний рух. На думку вчених, це погіршує шанс на запліднення. При цьому не обов’язково говорити по телефону, достатньо просто носити його в кишені або на ремінці.

Англійські вчені рекомендують батькам у жодному разі не купувати мобільних телефонів дітям, молодшим за 8 років.

Багато хто любить розмовляти по телефону у маршрутних таксі, в машинах і т.і. Не варто робити цього. Випромінювання мобільника відбиваються від металевого корпусу машини, збільшуючи потужність ЕМП у кілька разів.

Доки «вчені сперечаються» про вплив стільникового телефону на організм людини, компанія Levi’s об’явила, що готує до випуску нову модель джинсів «Icon S-Fit», які будуть захищати свого власника від вражаючої дії ЕМП, яке випромінюється стільниковим телефоном. Їх кармани будуть зроблені з «протирадіаційної» тканини.

Навіть припустити заборонити користування мобільним телефоном, було б утопією. Вони роблять життя людини комфортним та інформативно насиченим.

Отже при користуванні стільниковим зв’язком варто прислухатись до таких порад:

– використовуйте мобілку лише у разі крайньої необхідності й лише на короткий час;

– не тримайте телефон близько до тіла (краще тримати окремо, наприклад, в портфелі чи сумці);

– коли посилаєте СМС, тримайте телефон якомога далі від тіла;

– на ніч вимикайте телефон або не тримайте телефон поруч з головою;

– якщо ж ви використовуєте стільниковий телефон як будильник, покладіть його подалі від голови, як мінімум на відстані витягнутої руки;

– не використовуйте мобільник у транспорті (тролейбус, автобус, автомобіль, особливо метро), оскільки в цьому випадку випромінювання мобільного телефону зростає;

– розмовляти безперервнопо телефону краще не більше 3-4 хвилин;

– між розмовами перерва повинна бути не менш як 15 хвилин;

– загальна кількість розмов за добу не більше  однієї години;

– обмежте користування стільниковим телефоном жінок в період вагітності;

– не грайте в ігри, використовуючи телефон;

– набравши потрібний номер, не притискайте відразу телефон до вуха - саме під час з’єднання відбувається найпотужніше випромінювання. Тому стежте за процесом виклику, дивлячись на екран мобільника, і  лише після того, як з’єднання відбулося, підносьте його до вуха;

– якщо телефонуєте, то тримайтеся в кількох метрах від людей, що поруч, бо вони також піддаються впливу випромінювання.

 

Давайте користуватися мобільним телефонами без фанатизму та надавати перевагу живому спілкуванню. Адже так і цікавіше, і економніше.

 

 

Матеріал підготовлено методистом центрального методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД м. Києва Лішуновим Миколою Васильовичем.